O nas

Głównym celem WS PZFA jest sprawowanie nadzoru nad sprawiedliwym i zgodnym z przepisami gry przebiegiem zawodów futbolu amerykańskiego rozgrywanych w Polsce.

Wraz z pojawieniem się planów, dotyczących organizacji pierwszych klubowych rozgrywek futbolu amerykańskiego w Polsce, konieczne było również wyszkolenie sędziów do poprowadzenia tych rozgrywek. Pierwsze futbolowe mecze w naszym kraju były bowiem sędziowane przez arbitrów z Czech.

Jako pierwsi polscy sędziowie do historii przeszli Jędrzej Stęszewski (obecnie komisarz PLFA), Krzysztof Walentynowicz, Maciej Cetnerowski, Paweł Cwalina i Damian Jurzyk. Ta wtedy jeszcze grupa ochotników, zaopatrzonych jedynie w stosowane w Europie zasady gry NCAA, poprowadziła spotkanie Devils Wrocław – Kozły Poznań, w ramach wrocławskiego turnieju Power Bowl. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, iż debiutanckie spotkanie polskich arbitrów „nieco się przeciągnęło”, w dużej części z powodu potężnej ilości kar, odgwizdywanych niemal w każdej akcji. W efekcie nad boiskiem zapadł zmrok i mecz dokończono następnego dnia rano... Obecnie mecze trwają od 2 do 3 godzin i kończą się tego samego dnia :)

Pierwszym oficjalnym meczem arbitrów Wydziału Sędziowskiego PZFA było spotkanie w Łodzi, inaugurujące pierwszy sezon Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego, między najstarszymi polskimi klubami: Warsaw Eagles i 1. KFA (obecnie Fireballs) Wielkopolska. Na boisko wybiegł następujący skład: Krzysztof Walentynowicz (sędzia główny), Bartłomiej Rychtanek (†), Maciej Cetnerowski, Michał Art i Paweł Cwalina. W pierwszym sezonie PZFA mecze prowadzili również Jędrzej Stęszewski, Damian Jurzyk, Michał Rosiak i Shawn Sombati.

Tuż po zakończeniu pierwszego sezonu WS PZFA przeprowadził profesjonalne szkolenie. Prelegentem był jeden z najbardziej doświadczonych europejskich arbitrów, prowadzący m.in. spotkania w nieistniejącej już NFL Europe Einar Bolstad, w 2010 roku sędzia główny mistrzostw Europy. Do kolejnego sezonu przystępowaliśmy już więc znacznie bogatsi o profesjonalną wiedzę oraz z nowym, profesjonalnym wizerunkiem (patrz zdjęcia z finałów PLFA).

Obecnie Wydział Sędziowski liczy ponad 50 aktywnych sędziów, którzy – w myśl zasady, że sędziowie są wiecznymi uczniami, bez względu na wielkość posiadanego doświadczenia – nieprzerwanie pracują nad swoją wiedzą i zachowaniami na boisku. Wzory czerpiemy nie tylko z obserwacji w telewizji czołowych sędziów świata – poza wspomnianym Bolstadem szkolenia dla sędziów WS prowadzili Steve Tonkinson oraz Keith Wickham z Wielkiej Brytanii, Frank Kristiensen oraz Frank Rasmussen z Danii a także Bill LeMonnier (wieloletni sędzia główny konferencji Big10 w NCAA).